Im not paying £1.99 for a can of rice pudding, however much I love it. It was £1.50 last week. So that £10 for 5 cans ! I came home and made an apple crumble instead. I need to learn how to make home rice pudding myself. I remember my mothers was too thick or too runny so Im not holding up much hope that mine will be consistent.
Translated into dollars, that would be a bargain here in the USA. We're probably used to paying more for everything and after a while you get numb to it.
ReplyDeleteIn Canada it would be even more expensive. Those poor Canadians are always paying the most, it's awful. I hear that in the really northern parts they pay $10.00 for milk or something, which is 6.13 pounds. Just awful.
I've tried making rice pudding myself but it's just never right. I ended up getting a dry mix that I blend with milk on the stove and it was a little better.
Everything is a mental price in Alaska too due to its remoteness. People must be making enough money to live in a wilderness though. My £2 a can seems quite fair now.
DeleteThis is how much your rice pudding costs here: https://www.worldmarket.com/category/food-and-drink/food/baking-products.do?template=PLA-2&plfsku=606824&mrkgadid=&mrkgcl=660&mrkgen=&mrkgbflag=&mrkgcat=&camp=ppc%3Agoogle%3Apla%2BSmartShopping%7CConsumables%2BFood&acctid=21700000001660222&dskeywordid=92700066061129109&lid=92700066061129109&ds_s_kwgid=58700007370789081&ds_s_inventory_feed_id=97700000007265821&dsproductgroupid=350600084087&product_id=606824&merchid=5165106&prodctry=US&prodlang=en&channel=local&storeid=CP319&device=c&network=u&matchtype=&locationid=1024555&creative=541986255796&targetid=pla-350600084087&campaignid=14427810453&adgroupid=125959448629&gclid=CjwKCAiAjPyfBhBMEiwAB2CCIqA96vanAXJXNSgFduZzKci0XL_b4GfWC5KKc-7G269XKU-yK4RArRoCbycQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
ReplyDeleteIt's about 9.98 for two cans, which is 8.32 pounds. So that's 4.16 pounds per can in the USA. We are getting royally screwed here lol.
At Walmart, one can is going for more than 21.00 which is 17.51 pounds. Wow.
Wow ! I'd say you should try some, but thats price is just mad. Who is buying it then ?
Delete